وبلاگ

نمك و موارد مصرف آن

نمک صورتی

يكي از پركاربردترين و مفيدترين مواد معدني بدست آمده از طبيعت كه مصارف بسيار زيادي در تمام وجوه زندگي بشر از آغاز تاكنون داشته است ، نمك به تمام اشكال قابل استفاده آن است .

به دليل استفاده زياد و ضروري آن در رژيم غذايي ، با شنيدن اسم نمك مزه شور و مصرف غذايي آن به ذهن متبادر مي گردد . اما شايد كمتر كسي بداند كه نمك در موارد بسياري با ميزان مصرف بسيار بالاتري از كاربرد غذايي آن مورد استفاده قرار مي گيرد تا جاييكه مصرف خوراكي آن درصد كمي از مصرف نمك در تمام زمينه ها را به خود اختصاص مي دهد .

نمك كاربرد مهم و زيادي در اكثر صنايع ، طبّ ، بهداشت ، محيط زيست و … ودر يك كلام در بسياري از جنبه هاي زندگي آدمي دارد كه به ايجاز از آن سخن مي گوييم .

از موارد مصرف نمك مي توان به نقش حساس آن در حفاري ها ، دباغي ها ، نساجي ها ، اسيدسازي ها و سرم سازي ها ، دارو سازي ها ، تصفيه آب و … اشاره كرد .

همچنين كارخانجات يخ ، كارخانجات توليد و بسته بندي مواد غذايي و خوراكي و تنقلات ، كارخانجات توليد مواد آرايشي و بهداشتي و سلامت ، كارخانجات توليد مواد شوينده ، كارخانجات توليد غذاهاي آماده و انواع كنسرو نيز از جمله كاربران عمده نمك هستند .

شيلات نيز از جمله مصرف كنندگان مهم نمك هستند تا جاييكه نمك شيلاتي كه يك سايز از دانه بندي نمك توليد شده  به دليل مصرف بالاي شيلات براي گندزدايي از آن به اين نام شهرت يافته است .

شايد بارها اتفاق افتاده باشد كه در فصل سرما دچار لغزندگي معابر در اثر برف و يخ زدگي شده باشيد . مخلوط نمك و شن ، با بر طرف كردن لغزندگي معابر و خيابان ها تأثير بسيار زيادي در حفظ سلامت و آرامش شهروندان مي گذارد .

گفتني است كه نمك در برخي موارد حتي در شيريني پزي ها ، نانوايي ها و بسياري از صنايعي كه شايد گمان آدمي هم به آن نرسد به كار برده مي شود .

خلاصه كلام اينكه نمك از حياتي ترين و پركاربردترين موادي است كه بشر تا امروز از آن استفاده كرده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *